Vánoční provoz: v těchto dnech kino Vesmír nepromítá: 24. 12., 31. 12. a 1. 1. 2025. Těšíme se na vás!

O nás

KINO VESMÍR

Kino Vesmír se nachází na Nábřeží Václava Havla čp. 20 v Trutnově. Ve 20. letech minulého století nahradilo kapacitně nedostačující kino v Havlíčkově ulici, které však bylo, až do 70. let 20. století, také v provozu. V letech 2021 - září 2023 prošlo kino celkovou rekonstrukcí. Dne 7. 9. 2023, po dvouleté pauze, přivítalo opět své návštěvníky.

Více se o Kinu Vesmír můžete dozvědět z následujících článku:
Článek na stránkách města Trutnov.
Krkonošský deník
Trutnovinky
 

REKONSTRUKCE KINA

Po druhé světové válce neslo kino název Stalinovo, později bylo přejmenováno na Vesmír. V letech 1975–1976 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.Další rekonstrukce se kino Vesmír dočkalo až v letech 2021 - 2023. Nynější prostor disponuje dvěma sály. Velký z nich "Modrá galaxie" pojme až 256 návštěvníků. Druhý, menší sál "Červený trpaslík" má kapacitu 39 sedadel. Kromě dvou sálů kino nabízí moderní kinematografické zážitky, občerstvení i bezbariérový přístup včetně indukční smyčky, která zlepšuje zvuk lidem se sluchadly.

HISTORIE KINA

První kino bylo v Trutnově (tehdejším Trautenau) v domě číslo 116 na Havlíčkově ulici (dříve Gablenz). Přestože byl v provozu až do 70. let minulého století, brzy po otevření již kapacitně nestačil. Ve 20. letech se uvažovalo o vybudování nového, moderního kina. Po dlouhém hledání byla jako vhodné místo pro stavbu vybrána nemovitost na břehu řeky u tzv. Spittelova mostu. Původně zde stával tzv. židovský dům, kde pravděpodobně v polovině 19. století měla místní židovská náboženská obec svou rituální lázeň - Mikve. Poté, co objekt v roce 1914 vyhořel, byl zbořen. V letech 1928-1929 postavila firma trutnovského stavitele Quida Winklera na uvolněném místě moderní kino podle projektu architekta Richarda Brosche z České Lípy.
 

 

Stavba kina byla poměrně náročná. Musel kvůli ní být částečně zakryt Mlýnský náhon, který protékal v sousedství budoucího staveniště. Navíc základy budovy musely být vyhloubeny až na skalní podloží do úrovně řečiště Úpy. Velká pozornost byla věnována izolaci kina, aby se zabránilo pronikání spodních vod Mlýnského náhonu. Postavit bylo třeba také vysokou protipožární zeď, která kino oddělovala od sousední Schmidtovy parní čistírny a prádelny. Dne 1. března 1929 začalo důstojné promítání filmu v kině s 500 místy v přízemí a 250 na balkoně. Stalo se tak za přítomnosti elity města Trutnov a zástupců filmových společností. Nápor návštěvníků byl obrovský. V roce 1929 bylo uvedeno 145 filmů, z toho 257 875 vstupenek pro dospělé a 6 784 pro děti. První zvukový film byl promítán 9. října 1930. V té době bylo město jedním z prvních v kraji, kde bylo kino vybaveno moderní zvukovou aparaturou. Po druhé světové válce se kino jmenovalo Stalinovo, později bylo přejmenováno na Vesmír. V letech 1975-1976 prošlo rozsáhlou modernizací. Do dějin české poválečné kinematografie se zapsalo tím, že se zde od roku 1963 do konce 80. let pravidelně konal festival filmů pro mládež Filmový festival mladých Trutnov.

K příležitosti nedožitých 87.narozenin Václava Havla byla dne 5. října 2023 slavnostně odhalena pamětní deska Václava Havla od akademického sochaře prof. Michaela Gabriela, která zdobí fasádu nového kina.

DOKUMENT O HISTORII A PŘESTAVBĚ KINA VESMÍR

GALERIE